- Jak urządzić nowoczesną kuchnię, która zachwyci swoją funkcjonalnością?
- Ekologiczne podejście w produkcji opakowań: Co oferują producenci?
- Najnowsze trendy w projektowaniu stadionów i aren sportowych
- Czy łóżko w szafie to dobry pomysł w małym mieszkaniu?
- Oświetlenie hotelowe ma znaczenie. Jak lampy hotelowe wpływają na wrażenia gości i zyski obiektów HoReCa?
Dlaczego warto mieć w domu programator czasowy?
Urządzenia jak programator czasowy są bardzo pomocne wtedy, gdy należy zaprogramować pracę konkretnych urządzeń. Dlaczego warto mieć programator w domu? Sprawdź jego zastosowanie i dowiedz się, jak można wybrać najlepszy model dla siebie!
Czym jest programator czasowy?
Programatorem czasowym nazywa się urządzenie, którego zadaniem jest planowanie włączenia lub wyłączenia podłączonego do niego urządzenia elektrycznego. Najczęściej programator czasowy może być programowany na okres do 24 godzin, czyli pozwala on na włączanie i wyłączanie konkretnych urządzeń w tym przedziale czasowym.
Pod pojęciem programatora czasowego znajdują się również urządzenia, które przeznaczone są do sterowania konkretnymi urządzeniami, na przykład oświetleniem czy ogrzewaniem. Również umożliwiają one zaprogramowanie ich pracy w czasie.
Do czego stosuje się programatory czasowe?
Przeznaczony do użycia w gniazdku elektrycznym programator czasowy jest urządzeniem o bardzo szerokim zastosowaniu. Można wykorzystać go między innymi na poniższe sposoby:
- Włączenie pralki o określonej godzinie.
- Wyłączenie piekarnika.
- Sterowanie oświetleniem.
- Zarządzanie sprzętem zasilającym akwarium.
- Włączanie i wyłączanie lamp ogrodowych.
- Sterowanie bojlerem ogrzewającym wodę
Oczywiście, jest to tylko kilka przykładów zastosowania, ponieważ programator czasowy można wykorzystać również na wiele innych sposobów.
Jak używać programatora czasowego?
Urządzenie jak programator czasowy może być wykorzystane na wiele sposobów, ale jak je użyć, aby zarządzać innymi sprzętami elektrycznymi. Sterowanie jest zależne od wybranego modelu, ponieważ programatory dzieli się na dwie kategorie – te mechaniczne oraz elektroniczne.
Mechaniczny wyłącznik czasowy wyposażony jest w pokrętło, na którym ustawia się czas, w którym uruchamia on lub wyłącza podpięte do niego urządzenie. Taki sprzęt można kupić w bardzo niskiej cenie, lecz nie daje on tak szerokiej funkcjonalności jak programatory elektroniczne.
Elektroniczny programator czasowy jest wyposażony w niewielki wyświetlacz oraz w przyciski. Za jego pomocą można zaprogramować nie tylko włączanie i wyłączanie sprzętu na jeden dzień, ale również w ciągu całego tygodnia. Dzięki temu daje on większe możliwości programowania. Warto też wskazać, że działa on ciszej niż programator mechaniczny.
Wybór odpowiedniego programatora powinien być podyktowany przede wszystkim jego przeznaczeniem oraz potrzebami użytkownika, aby dobrać taki model, który będzie mógł zapewnić oczekiwaną funkcjonalność i komfort obsługi.